سقوط قیمت بیت‌کوین به زیر سطح 50000 دلار؛ احتمال تست 28000 دلار

قیمت بیت‌کوین در 4 دسامبر به طور ناگهانی به زیر سطح 47000 دلار سقوط کرد و کاهش حدود 20 درصدی را در 24 ساعت گذشته به ثبت رساند. این بزرگ‌ترین کاهش در بازه یک روزه پس از 15 ماه مه است. در آن زمان قیمت خیلی سریع تا حدود سطح 33000 دلار کاهش یافت.

قیمت بیت‌کویننمودار یک ساعته قیمت بیت‌کوین

قیمت از سطح حمایت یک هفته‌ای 57206 دلار  26.4 درصد کاهش داشته و تا سطح 42268 دلار رسید. البته، خیلی سریع از این سطح برگشت کرد و دوباره به بالای سطح 45000 دلار افزایش یافت. با این حال، بسیاری از تحلیلگران از جمله TechDev خاطرنشان کردند که در هر چرخه پس از دو یا سه ماه روند صعودی، قیمت وارد روند نزولی می‌شود.

بیت‌کوینکل موقعیت های لیکوئید شده

روند نزولی بیت‌کوین که از 29 سپتامبر شروع شده به روند صعودی دو ماهه آن خاتمه داد. در این روند صعودی، قیمت این ارز بزرگ بازار بیش از 63 درصد افزایش یافت و در 8 نوامبر به رکورد حدود 69000 دلار رسید.

روند نزولیچرخه‌های بیت‌کوین در گذشته

یکی دیگر از دلایل روند نزولی را نیز می‌توان به پافشاری نهادهای قانونگذاری آمریکا نسبت داد که از مدیرعامل‌های صرافی‌های بزرگ ارز رمزنگاری از جمله اف‌تی‌ایکس (FTX) و بایننس یو اس (Binance US)  دعوت کرده‌اند تا در جلسه استماع مجلس نمایندگان در مورد دارایی‌های رمزنگاری شرکت کنند.

پذیرش بیت‌کوین ادامه دارد

علی‌رغم نگرانی‌های پیرامون نوسانات بیت‌کوین و عدم انطباق آن با شیوه‌های مالی سنتی، این ارز در کشورهایی که از لحاظ اقتصادی بی‌ثبات هستند، به یک دارایی قابل دوام تبدیل شده و به رشد خود ادامه می‌دهد.

دولت زیمبابوه با پیروی از کشور السالوادور در حال بررسی استفاده از بیت‌کوین است. چارلز وِکوِت (Charles Wekwete) منشی دائمی و رئیس دفتر رئیس جمهور و واحد فناوری دولت الکترونیک، تایید کرد که مذاکرات با مشاغل در حال انجام است.

به گفته وِکوِت، مقامات قصد دارند قوانینی را برای محافظت از شهروندان در برابر تهدیدات مالی مانند نقل و انتقالات برون مرزی ثبت نشده و پولشویی وضع کنند.

نجیب ابوکیله، رئیس جمهور السالوادور، اعلام کرد که با کاهش قیمت به زیر سطح 50000 دلار اقدام به خرید 150 بیت کوین با متوسط قیمت 48670 دلار کرده است. در حالی که دولت وی توانست در این سطح وارد موقعیت خرید شود، قیمت برای لحظه ای تا حدود سطح 42000 دلار کاهش یافت. ابوکیله همچنین اذعان کرد که خرید در کف قیمت را از دست داده است.

السالوادور با این خرید، اکنون 1270 بیت کوین به ارزش حدود 60 میلیون دلار (بر حسب قیمت در زمان نگارش این مطلب) دارد. این کشور در 28 اکتبر 420 بیت کوین را در یک بازار نزولی موقتی خریداری کرد.

احتمال سقوط بیت‌کوین به زیر 28500 دلار

آخرین باری که قیمت بیت‌کوین را در زیر 10000 دلار دیدیم، جولای سال 2020 بود، زمانی که این دارایی بسیار پایین‌تر از قیمت فعلی معامله می‌شد. از آن زمان، این ارز برتر بازار از پذیرش و رشد گسترده‌ای برخوردار بوده که قیمت آن را به رکورد حدود 69000 دلار رسانده‌اند.

با این حال، لوئیس ناولیر(موسس و رئیس شرکت سرمایه گذاری ناولیر) اخیرا پیش‌بینی ناامید کننده‌ای ارائه داد که شوک بزرگی به بسیاری از علاقه‌مندان و جامعه ارز رمزنگاری وارد می‌کند. به گفته وی، قیمت بیت‌کوین ممکن است تا 10000 دلار سقوط کند، اگر این الگوی  خاص را تشکیل دهد.

از نظر ناولیر، اگر بیت‌کوین الگوی ترسناک “کف دوقلو” را تشکیل دهد، قیمت آن احتمالا تا 80 درصد سقوط خواهد کرد. این می‌تواند قیمت را به زیر سطح 28000 دلار کاهش دهد و این نشان‌دهنده پایان بازار صعودی خواهد بود. وی افزود:

من کاهش قیمت به زیر سطح 46000 دلار را یک علامت هشدار در نظر می‌گیرم و کاهش قیمت به زیر سطح 28500 منجر به تشکیل الگوی کف دوقلو خواهد شد. اگر این اتفاق رخ دهد، قیمت احتمالا تا سطح 10000 دلار کاهش خواهد یافت که با بیشتر کاهش‌های بیش از 80 درصدی قیمت در دوره‌های گذشته مطابقت دارد.

کاهش بیش از 80 درصدی قیمت بیت‌کوین در سال 2018

اگر چه این پیش‌بینی برای بیت‌کوین مضحک به نظر می‌رسد، اما پدیده جدیدی نیست. در دسامبر سال 2018  پس از آن که قیمت این دارایی به سطح 20000 دلار رسید، حدود 84 درصد از این سطح اصلاح شد.

ناولیر معتقد است که افزایش خرید اوراق قرضه فدرال رزرو ایالات متحده می‌تواند یک محرک قوی برای بیت‌کوین باشد:

فدرال رزرو  سیاست “تِیپرینگ یا همان کاهش خرید اوراق قرضه دولتی” را در پیش گرفته و این ممکن است منجر به اصلاح در دارایی‌های ریسک‌پذیر شود که بیت‌کوین بخشی از آن است. هر چه  مقدار خرید این اوراق بیشتر کاهش یابد، نوسانات بیشتری را هم در بازار سهام و هم در اوراق قرضه و همچنین بیت‌کوین شاهد خواهیم بود.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار