اهمیت میزان عرضه در گردش یک دارایی و ارزش بازار آن در ارزیابی قیمت

در حال حاضر،  بیت کوین در حدود 58350 دلار معامله می شود، در حالی که دوج کوین حدود 0.0588 دلار ارزش دارد. اگر در ارز رمزنگاری مبتدی هستید، ممکن است در ابتدا فکر کنید که دوج کوین ارزان تر از بیت کوین باشد و اگر این ارز به رشد خود ادامه دهد، قیمت آن احتمالا به بیش از 20000 دلار خواهد رسید. اما این طرز فکر منطقی نیست. چرا؟ برای جواب این سوال باید ارزش بازار و عرضه دارایی را بررسی کرد.

ارزش بازار معادل ارزش دلاری عرضه در گردش یک دارایی است که با افزایش و کاهش قیمت دارایی تغییر می کند. وب سایت های ارز رمزنگاری، مانند کوین مارکت کپ (coinmarketcap.com)، ارزهای رمزنگاری را براساس ارزش بازار مرتب و رتبه بندی می کنند. بیت کوین رتبه اول را در جدول ارزهای رمزنگاری دارد و ارزش بازار آن در حدود 1095 میلیارد دلار است.

ارزش بازار چگونه محاسبه می شود

ارزش بازار براساس عرضه در گردش یک دارایی محاسبه می شود و به مقدار مشخصی از یک دارایی گفته می شود که در بازار دست به دست می شود. با ضرب عرضه در گردش بر قیمت دارایی، ارزش بازار آن به دست می آید.

دارایی هایی که عرضه در گردش بیشتری دارند، اغلب از نظر ارزش دلاری با قیمت ارزان تری معامله می شوند. در حال حاضر، بیت کوین عرضه در گردش نسبتا پایینی (حدود 18.5 میلیون) دارد. اگرچه این مقدار از طریق استخراج به مرور زمان افزایش می یابد، حداکثر عرضه آن 21 میلیون است. در ضمن، براساس ارقام ارائه شده در کوین مارکت کپ، عرضه در گردش دوج کوین 128.3 میلیارد است.

با توجه به عرضه در گردش دوج کوین، اگر قیمت هر واحد آن تقریبا 6.23 دلار باشد، ارزش بازار آن به حدود 800 میلیارد دلار می رسد. ارزش بازار بیت کوین با قیمت 40000 دلار نیز به 800 میلیارد دلار می رسد و این به خاطر عرضه پایین تر آن است.

با رسیدن قیمت هر دوج کوین به 1500 دلار، ارزش بازار آن به حدود 192.4 تریلیون دلار خواهد رسید. ولی باید توجه داشت که در حال حاضر، ارزش کل بازار ارزهای رمزنگاری در حدود 1.5تریلیون دلار است.

به طور کلی، قیمت ارزهای دارای عرضه پایین نسبت به ارزهای دارای عرضه زیاد، رشد بیشتری دارند. برای مثال، یرن فایننس فقط 36635 توکن YFI را عرضه می کند. قیمت این توکن از حدود 900 دلار در جولای 2020 به 40000 دلار در سپتامبر همان سال رسید. عوامل زیادی در افزایش قیمت نقش دارند، اما به طور معمول، اگر یک دارایی عرضه در گردش نسبتا زیادی داشته باشد، نمی توان قیمت هر واحد آن را مستقیما با قیمت ارز دارای عرضه کمتر مقایسه کرد.

توسعه دهندگان ارزهای رمزنگاری اغلب حداکثر میزان عرضه را در کد آن برنامه ریزی می کنند. عرضه قابل دسترس هر دارایی از طریق اشکال مختلف تایید شبکه بلاک چین (یعنی استخراج یا استیکینگ) به طور مداوم رشد می کند تا زمانی که به حداکثر میزان عرضه برسد. با ورود ارزها یا توکن های جدید به بازار، قیمت ها ممکن است کاهش پیدا کنند، چون اعتبارسنج ها برای پشتیبانی از شبکه و پرداخت هزینه های خود تمایل به فروش پاداش های دریافتی خود دارند.

تفاوت بین مقدار کل عرضه شده و حداکثر عرضه چیست؟

هنریک ارهاردت در مقاله ای در بایننس آکادمی نوشت:

مقدار کل عرضه شده به تعداد ارزها یا توکن هایی اطلاق می شود که هم اکنون موجود هستند. این ارزها یا در گردش هستند و یا در جایی قفل شده اند. مقدار کل عرضه شده، مجموع ارزهای قبلا استخراج شده (یا صادر شده) منهای کل ارزهای سوزانده شده یا از بین رفته است.

در ضمن، حداکثر میزان مقدار کل ارزها یا توکن هایی است که می توانند استخراج یا تولید شوند. این بدان معناست که با دستیابی به حداکثر میزان عرضه، دیگر راهی برای تولید ارز یا توکن وجود ندارد.

چون ارزش بازار با قیمت یک دارایی رابطه دارد، بنابراین درک آن می تواند مهم باشد. ارزش بازار به افراد این امکان را می دهد تا فضای ارز رمزنگاری را با واقع بینی بیشتری ارزیابی کنند.ممکن  است شخصی با نگاه کردن به قیمت بیت کوین، آن را گران ارزیابی کند و بلافاصله روی ارزهای ارزان تر  متمرکز شود.

دارایی ها از لحاظ موارد استفاده، پتانسیل سود و ریسک های مرتبط با آنها، متفاوت هستند. با این وجود، بررسی یک دارایی براساس ارزش بازار خاص، قیمت و عرضه می تواند به سرمایه گذاران در ارزیابی بازار کمک کند.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار