استخراج اتریوم سودآورتر از استخراج بیت کوین

استخراج کنندگان اتریوم همچنان در سال 2021 برا ی تلاش های خود سودهای خوبی دریافت می کنند، در حالی که این بلاک چین قرارداد هوشمند در حال انتقال از الگوریتم اجماع اثبات کار به اثبات سهام است. چند ماه گذشته برای بسیاری از ارزهای رمزنگاری خیلی مهیج و استثنائی بود. بیت کوین، اتریوم و بسیاری از ارزهای دیگر شاهد افزایش چشمگیر در قیمت خود بودند. افزایش تعداد کاربران و حجم تراکنش ها باعث شدند تا صنعت استخراج ارز رمزنگاری سودآوری فوق العاده ای داشته باشد.

به طور خاص، استخراج کنندگان اتریوم به دلیل موفقیت پروژه های مالی غیر متمرکز که روی بلاک چین این ارز کار می کنند، سودهای کلانی دریافت کرده اند. پلتفرم های مختلف دیفای حجم تراکنش ها و فعالیت در بلاک چین اتریوم را تحت الشعاع قرار دادند و همین منجر به افزایش سرسام آور کارمزد تراکنش ها و افزایش زمان پردازش آنها شد. در حالی که کاربران نهایی مجبور به پرداخت کارمزد بیش از حد بالای تراکنش ها هستند، استخراج کنندگان خوشحال از این که سود خوبی به جیب می زنند.

در نتیجه، استخراج کنندگان اتریوم در ژانویه 2021 بیش از 830 میلیون دلار سود کسب کردند. آنها از ابتدای سال 2018 تاکنون چنین درآمدی نداشته اند.

در حالی که بیت کوین به لحاظ ارزش بازار در صدر جدول ارزهای رمزنگاری قرار دارد، استخراج کنندگان بیت کوین از سطح سودآوری مشابه استخراج کنندگان اتریوم برخوردار نیستند. فیلیپ سالتر، رئیس عملیات استخراج در جنسیس ماینینگ به کوین تلگراف گفت که در حال حاضر، استخراج اتریوم “بسیار سودآور” است، اما استخراج کنندگان فعلی و تازه واردان احتمالی هنوز باید از موانع اولیه ورود مطلع باشند:

سودهایی که می توانید با استخراج اتریوم بدست بیاورید، بسیار بیشتر از سودهای استخراج بیت کوین هستند. با این حال، این به معنای سودآورتر بودن آن نیست. دلیلش این است که سخت افزارهای استخراج اتریوم گرانتر از سخت افزارهای استخراج بیت کوین هستند، بنابراین هزینه اولیه بالایی وجود دارد که باید در ابتدا پرداخت کنید.

سالتر خاطرنشان کرد که استخراج لایت کوین و دش نیز سودآوری دارد، اما هنوز به اندازه سودآوری بیت کوین و اتریوم نیست. او افزود که سایر ارزهای رمزپایه که با استفاده از کارت گرافیک استخراج می شوند، به اندازه اتریوم سودآوری ندارند.

آکس گریم ریپر (OxGrimReaper)، نام مستعار بنیانگذار Pylon.finance، نیز  شرایط فعلی صنعت استخراج و سودآوری عالی حال حاضر اتریوم را ارزیابی کرد و گفت:

در حال حاضر، اتریوم پردرآمدترین فرصت استخراج است، حتی بیشتر به دلیل نگهداری پردازنده های گرافیکی و سخت افزار ها در خرده فروشی ها. به علاوه در اواسط تعطیلات سال جدید چینی هستیم، به این معنی که کارخانه ها هیچ کارت گرافیکی تولیدی نمی کنند. بنابراین ، هنوز هم مانند گذشته مانع جدی برای ورود به حوزه استخراج وجود دارد.

ورود به استخراج بیت کوین راحت تر از اتریوم

به گفته آکس گریم ریپر، اگرچه استخراج بیت کوین سودآوری کمتری نسبت به استخراج GPU دارد، ورود به آن آسان تر است. چون کاربران می توانند دستگاه های استخراج اسیک را خریداری کنند. با این حال، استخراج GPU موانع مختلفی از جمله هزینه کارت های گرافیک، دانش فنی مورد نیاز برای راه اندازی سیستم برای ورود دارد.

او خاطرنشان کرد که موفقیت پلتفرم های دیفای سهم عمده ای در سودآوری بالای استخراج کنندگان اتریوم داشته اند. کارمزد های گس اتریوم (که به استخراج کنندگان بابت پردازش یک تراکنش پرداخت می شوند) همزمان با افزایش استفاده از پلتفرم های دیفای، بسیار سریع افزایش یافتند. بالا بودن گس به معنی سودآوری بالای استخراج کنندگان است. گس، فعالیت های استخراج و همچنین تراکنش های شبکه اتریوم در سال جاری به بالاترین حد خود رسیدند. این ها همه شاخص های مهمی برای یک اکوسیستم استخراج سالم هستند.

استخراج کنندگان و اتریوم 2.0

در حال حاضر، استخراج کنندگان بابت حفاظت از شبکه، سود خوبی از حجم و کارمزد بالای تراکنش ها کسب می کنند. آنها در حالی سودآوری دارند که شبکه در حال انتقال مداوم و آهسته به اتریوم 2.0 است. 

انتقال از اثبات کار فعلی که در حال حاضر شبکه با آن کار می کند، با هدف مقیاس پذیری، امنیت و پایداری بیشتر این بلاک چین انجام می شود. در ضمن، این به روزرسانی به سودآوری استخراج کنندگان پایان خواهد داد. به گفته سالتر، در حالی که انتقال کامل به اتریوم 2.0  مدت زمان زیادی طول خواهد کشید، استخراج کنندگان با ادامه پیشرفت این فرایند، ریسک های آن را  با دقت ارزیابی خواهند کرد.

سالتر افزود که نگرانی های زیادی در مورد بروزرسانی بعدی اتریوم، یعنی اجرای طرح EIP-1559 وجود دارند. با اجرای این طرح، سازوکار کارمزد در شبکه اتریوم تغییر خواهد کرد. EIP-1559  مکانیزم “کارمزد مبنا” را معرفی کرده است که به صورت پویا و براساس ازدحام فعلی شبکه به تنظیم کارمزد می پردازد.

در این طرح بخش زیادی از کارمزد تراکنش ها  به جای پرداخت به استخراج کنندگان، سوزانده خواهد شد که پیامدهای قابل توجهی در سودآوری استخراج اتریوم خواهد داشت. اگر این طرح پذیرفته شود، پاداش استخراج کنندگان تا 50 درصد کاهش خواهد یافت. چنین تغییرات فاحشی به طور مکرر بر اکوسیستم اتریوم تاثیر خواهند گذاشت و موجب عدم اطمینان سرمایه گذارن خواهند شد.

کارمزد تراکنش های اتریوم در فوریه سر به فلک کشیدند. داده های بلاک چیر نشان می دهند که متوسط کارمز تراکنش ها برای اتریوم به بالای 50 دلار رسیدند، در حالی که متوسط کارمزد هر تراکنش بیت کوین 30 دلار بود.

استخراج اتریوممتوسط کارمزد تراکنش های اتریوم و بیت کویناستفاده از GPU برای استخراج دیگر ارزهای رمزنگاری

آکس گریم ریپر گفت که شرکت آنها به راحتی می تواند به سمت ارزهای رمزنگاری دیگری برود که استخراج آنها از طریق GPU انجام می شود و سود آوری خوبی دارند:

بیش از 10 ارز رمزنگاری هستند که سودآوری دارند و ما می توانیم بدون هیچ مشکلی آنها را با استفاده از GPU های خودمان استخراج کنیم. ما این کار را با کارت های نسل چهارم (4G) که در اتریوم منسوخ شده اند، انجام می دهیم. این کارت ها می توانند راون کوین را استخراج کنند که سودآوری عالی دارد. برای ما، این پروتکل به اندازه آربیتراژ بین برق و نرخ هش مهم نیست.

با این وجود، مفسران ارزهای رمزنگاری مانند لارک دیویس، تاکید می کنند که توسعه دهندگان اتریوم باید روند انتقال به اتریوم 2.0 را تسریع کنند تا کارمزد تراکنش ها کاهش یابند. در حالی که بسیاری از کاربران برای انجام مبادله های ساده بین جفت های ارزها به استفاده از پلتفرم های دیفای نظیر یونی سواپ و  وان اینچ روی آورده اند، کارمزد این پلتفرم ها برای یک کاربر سطح متوسط بسیار بالا است و ورود افراد جدید به بخش دیفای را با مشکل مواجه می کند.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار