بررسی جهش و سقوط قیمت برخی ارزها از سال 2020 تاکنون

 در پایان سال 2020 و آغاز سال 2021، تعداد زیادی از دارایی های دیجیتال جهش قیمت چشمگیری داشته اند و روند نزولی که بعد از سال 2017 بر بازار حاکم شد، تبدیل به صعودی شد. قیمت بیت کوین در 11 فوریه سال جاری به رکورد 49000 دلار رسید و آمارهای سه ماهه نشان می دهند که قیمت این ارز 198 درصد رشد داشته است. با وجود این افزایش چشمگیر، چندین آلت کوین طی 90 روز گذشته، بسیار بیشتر از این ارز برتر بازار افزایش داشته اند. برای مثال، قیمت دوج کوین طی سه ماه گذشته 2322 درصد افزایش یافته است.

جهش و سقوط قیمت ارزهای رمزنگاری در سال 2021

ارزش کل بازار ارز رمزنگاری در بالای 1 تریلیون دلار به طور پیوسته افزایش یافت و در روز جمعه (12 فوریه 2021) به سطح 1.41 تریلیون دلار رسید. قیمت بیت کوین در روز پنجشنبه نیز  رکورد جدید 49000 دلار را به ثبت رساند.

بیت کوین در سال جاری شاهد جهش قابل توجهی بوده و قیمت این ارز رمزنگاری از بالاترین سطح خود در سال 2017، 149.16 درصد افزایش یافته است. بیت کوین در 90 روز گذشته 198 درصد افزایش داشته و نرخ تسلط آن در روز جمعه به 61.1 درصد رسید. اگرچه بیت کوین از نظر قیمت رشد خوبی داشته، تعدادی از آلت کوین ها شاهد افزایش قیمت بسیار زیادی بوده اند.

بیت کویننمودار قیمت بیت کوین

همانطور که در بالا ذکر شد، دوج کوین در سه ماه گذشته 2322.09 درصد افزایش قیمت داشته، که چنین جهش قیمتی در این بازه زمانی فوق العاده است. اما اوریون پروتکل توکن (ORN) که تا به امروز 50641.88 درصد رشد داشته، رتبه اول افزایش قیمت را دارد. از لحاظ افزایش قیمت سه ماهه، دوج کوین در رده دوم است.

اوریون پروتکل نتورکنمودار قیمت اوریون پروتکل نتورک در بازه 90 روزه

رسیدن به رکورد اوریون پروتکل توکن برای همه ارزهای رمزنگاری سخت است، اما آلت کوین های دیگری وجود دارند که در بازه 90 روزه افزایش چشمگیری داشته اند. بعد از دوج کوین، تل کوین با 2281.63 درصد افزایش، قرار دارد.

دوج کویننمودار قیمت دوج کوین در بازه 90 روزه بررسی روند قیمت برخی ارزها از سال 2020 تاکنون

تعداد دیگری از دارایی ها از جمله سوشی سواپ با 1446.24 درصد، اَوِلانچ با 1285.09 درصد و کاردانو با 1226.06 درصد وجود دارند که در جدول رتبه بندی در حال صعود به رتبه های بالاتر هستند. اما طی این سه ماه ارزهایی  نیز بوده اند که کاهش شدید قیمت داشته اند. از جمله آنها می توان به اِیس دی (98.85 درصد کاهش)، وِیوز گُو (84.75 درصد کاهش) و دیجی تکس فیوچرز (79.86 درصد کاهش) اشاره کرد.

در مورد تغییرات در برابر دلار آمریکا از سال 2020 تاکنون، باید گفت که بیت کوین 301.46 درصد رشد داشته است. اتریوم دومین ارز بزرگ بازار، بیشترین افزایش را بر حسب دلار داشته و قیمت آن از ابتدای سال 2020 تاکنون 463.55 درصد افزایش یافته است.

اما از سال 2020 تاکنون، تعداد دیگری از ارزها افزایش چشمگیری داشته اند. برای مثال، داده های messari.io نشان می دهند که  گِیم استارز و توکن زاپ به ترتیب 68.928.03 و5716.86 درصد رشد داشته اند.

اتریومنمودار قیمت اتریوم

اما قیمت برخی از ارزها از سال 2020 تاکنون بیش از 90 درصد کاهش یافته است. توکن هایی مانند جیبرل نتورک (JNT)، تورِ کش (TCH)، ای دی یو کر (EKT)، اُمنیتیود (ECOM) و  اُ آر اس گروپ (ORS) بین 94.98 تا 98.49 درصد کاهش قیمت داشته اند.

پیش بینی افزایش بیشتر با توجه به پذیرش گسترده ارزهای رمزنگاری

بعد از این که ایلان ماسک خرید 1.5 میلیارد دلار بیت کوین خود را رسانه ای کرد، بازار ارز رمزنگاری شاهد جهش قابل توجهی بود. جدای از این، ماسک در روزهای اخیر به طور پیوسته توییت هایی درباره دوج کوین ارسال کرده است.

خبرهای خوش بینانه ای وجود دارند که طرفداران ارز رمزنگاری در مورد آن صحبت می کنند.اخیرا مسترکارت اعلام کرد که به زودی از پرداخت های ارز رمزنگاری پشتیبانی خواهد کرد. جِی زی، لیل وِین و جک دورسی 500 بیت کوین به تیم های توسعه صندوق این ارز در آفریقا و هند اهدا کرده اند. علاوه بر این، بانک نیویورک ملون از قدیمی ترین موسسات مالی در آمریکا، خدمات ارز رمزنگاری را ارائه خواهد داد.

دیوید مرسر، مدیر عامل ال مکس گروپ گفت:

ماسک به تازگی نقشه راه قدیمی خزانه داری شرکت ها را در همه جا کاملا نابود کرده است. نهادهای سرمایه گذاری در حال آماده شدن برای پیروی از خواست مشتریان خود هستند.  ما شاهد نهادهایی هستیم که در این فضا تغییر موج ایجاد کرده اند. آنچه را که نمی توان انکار کرد این است که ارزهای رمزنگاری به یک مقصد پذیرفته شده تبدیل شده اند.

دون گوا (مدیر عامل بروکتاگون فینتک گروپ) نیز همین نظر را دارد، زیرا در مورد کلیه اخبارهای مثبت پیرامون ارزهای رمزنگاری بحث و گفتگو کرد:

اعلام ارائه خدمات ارز رمزنگاری توسط مسترکارت و بانک نیویورک ملون در پی انتشار خبر اخیر تسلا، نشان می دهند که جهش دیگری برای قیمت بیت کوین در راه است. پذیرش توسط نهادهای سرمایه گذاری می تواند در سال جاری روند صعودی برای دارایی های دیجیتال در پی داشته باشد. پیش بینی می شود که قیمت ها به خاطر پذیرش گسترده تر، به بالاترین سطح ها صعود کنند.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار